iç cephe mantolama

Bina dış yüzeylerinin mimari özelliklerinin korunmak istenildiği ya da apartman yaşantısında, ısı yalıtımı üzerine ortak karar verilemediği durumlarda, daire sahiplerinin en azından kendi dairelerine içeriden mantolama yapmakla ısı yalıtımı sorununa çözüm getirebilmek amacıyla uygulanabilen mantolama yöntemidir.

İç Mantolama, yoğun ısı farklarına maruz kalan bina dış yüzeyinin yalnızca daire içine yansımaması için kullanılır.

Uygulama şekli dış cephe mantolama da olduğu gibidir , duvarlar ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanır ve boyanır, kaplama üzerinde alçıpan uygulaması da  yapılabilmektedir.

Mantolama ile iç cephede ısı yalıtımı yapılırken klima takılıysa ya da sonradan klima takılacaksa bizce mutlaka klima montaj kurallarına uyulmalı ve mümkünse tavsiyemiz olan klima modeli mitsubishi klima kullanılmalıdır.Klimanın nem tahliye borusu kenarları kullanılan malzemeyle itinayla kapatılmalıdır.

İç cephe mantolama uygulamasının sakıncaları : 

1- Isı köprüleri oluşturur, tam ısı yalıtımı sağlayamaz.

2- Dış duvarlar korunmadığı için, dış yüzeyde oluşabilecek çatlaklar yapı malzemelerinin ıslanmasına sebep olur. Su sızıntısının  zamanla iç yüzeye kadar ulaşması küf, mantar , boya dökülmesi ve benzeri hasarlara sebep olur.

3- Isıtma sistemi kapatıldığında oda sıcaklığı hızla düşmeye başlar.

4- Yaz aylarında enerji tasarrufu sağlamaz.

Bu yazı Mantolama Çeşitleri kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.